Results - Round 1, vs Irymple (13 April 2019)


Today's ceremony for the unfurling of the 2018 Senior SF&NL Premiership Flag

Today we welcomed Irymple for our very first season opening home game clash at Blackburn Park.


In front of a large crowd, 2018 Joint Senior Coach Andrew Jardine unfurled the 2018 Premiership Flag, ironically ahead of this afternoon's senior grand final rematch.

2018 Joint Premiership Coach, Andrew Jardine, unfurling the 2018 Premiership Flag today

While there was some great games of footy and netball for round 1, only our Under 15 and Under 13(2) were successful in bringing home wins for the Kangas.


Today's Results

Football

Seniors

Ouyen United - 10.8 - 68 lost to Irymple - 16.17 - 113

Haeuslers Best on Ground - Zac Smith

Hilltop Motel - Bradley Vallance

Corbett Rural Supplies - Alex Morrish

Greggs Laser Electrical - Kale Barker

Sunrise Ag - Mitchell Taylor


Reserves

Ouyen United - 2.3 - 15 lost to Irymple - 17.13 - 115

AJ Glosters & Sons Best on Ground - Tim Weir

Nandaly Community Club - Matt Brown

Ouyen Mix - Harry Latta

Pengelly Electrical - Andrew Rowan

NorthWest Ag Services Towel - Travis Latta


Under 18's

Ouyen United - 5.3 - 33 lost to Irymple - 14.9 - 93

Ouyen & District Plumbing Best on Ground - Will Torpey

Glendevon Stud - Tate Hulland

Ouyen Mallee Bakery - Casey Mitchell

Mallee Building & Electrical - Conor Schultz

Mallee Route Cafe - Evan Comrie


Under 16's

Ouyen United - 6.4 - 40 lost to Irymple - 24.11 - 155

Karingal Contracting Best on Ground - Samuel Scott

BR&C Agents - Brock Milde

Ouyen Auto & Electrical - Samuel O'Shannessy

Mildura Finance Limited - Darcy Cresp

Plumbtech - Joel Grace


Under 14's

Ouyen United - 1.2 - 2 lost to Irymple 7.20 - 62 (Mercy Rule)

Shaddock Freight Best on Ground - Jack Wisneske

Landmark - Jack O'Shannessy

Shaddock Seed Cleaning - Kyle O'Brien


Under 12's

Totally Workwear Encouragement Award - Zioyn Lam

The Farm Protectors Encouragement Award - Liam Bond


Under 10's

Elders Encouragement Award - Oliver Brady

Ouyen IGA Encouragement Award - Nate Singleton


Netball

A Grade

Ouyen United 37 lost to Irymple 47

Haeuslers Best on Court - Casey Crothers

Poole & Jackson - Ellen Morrish


B Grade

Ouyen United 32 lost to Irymple 42

Pengelly Plumbing Best on Court - Laura Hayter

Poole & Jackson - Kaitlin Latta

Petstock Mildura - Kaitlin Latta


C Grade

Ouyen United 25 lost to Irymple 47

Ouyen & District Spraying - Madeline Morrish

Mae's on Oak - Caitlin Vine


C Reserve

Ouyen United 19 lost to Irymple 41

Vic Hotel Ouyen Best on Court - Kate Stone

Petstock Muildura - Megan Vallance


Under 17 (1)

Ouyen United 16 lost to Irymple 59

North West Butchers Best on Court - Ella Hastings

Heenans Caltex - Natalie Nihill


Under 17 (2)

Ouyen United 16lost to Irymple 38

Mole Industries Best on Court - Georgia Latta

Ouyen & District Freight - Ebony Greig


Under 15 (2)

Ouyen United 20 def Irymple 16

Ouyen Steel Best on Court - Milla Searle

Nev Hamilton Engineering - Chloe O'Brien


Under 13 (1)

Ouyen United 17 lost to Irymple 28

Intersport Best on Court - Brylie Allender

Lowes Petroleum - Kodie Scott


Under 13 (2)

Ouyen United 24 def Irymple 11

Cattanach Earthmoving Best on Court - Asha Goddard

Ouyen Bus Lines - Emma Higgins


Under 11 (1)

Vallance Construction Encouragement Award - Ava Wakefield

Crowe Horwath Encouragement Award - Isobel McVicar


Under 11 (2)

Monaghan Logistics Encouragement Award - Jess Lynch

Ouyen Tyre Centre Encouragement Award - Charli Brown


Well done to all award winners




439 views0 comments